Nu är vi igång med Playtomic. Ni bokar alltså era speltider därigenom från och med nu. Än så länge går det bara boka banor utomhus i Källängen. Hårdvaran som ska installeras i VTK-Hallen är inte igång än. Vi hoppas ha inomhusbanorna igång lite senare i veckan.
Det går alltså inte längre att boka med BokaTennis utan alla konton har flyttats över till Playtomic.
Läs gärna informationen här under och hör av er om ni har några frågor.
Playtomic skiljer sig lite från BokaTennis. Du kommer in i hallen med en kod som du får när du bokar tid. Du kan inte använda mobilen längre för att låsa upp entrédörren. Alla medlemmar kommer att få en personlig kod också om man vill komma in vid annan tid, tex för att spela bordtennis eller titta på någon som spelar. En fördel med Playtomic är att du kan välja att boka 60 eller 90 minuter. Det måste dock vara minst 60 minuter till de bokningar som redan är gjorda. Det skiljer sig även i att lyset tänds och släcks automatiskt på bokade tiden. Man använder alltså inte mobilen till att tända och släcka längre.
Här kommer viktig info inför bytet till Playtomic
1. Ladda ner appen Playtomic på Google Play eller i App Store.
2. Registrera dig. Du loggar in i appen med e-post och lösenord.
3. OBS VIKTIGT! Ni som har ett konto i BokaTennis ska kontrollera att du har samma e-postadress inlagd i BokaTennis som den du registrerar i Playtomic. Gå till Mitt konto. Välj Mina uppgifter. Ändra e-postadressen om det inte stämmer. Inför bytet skickar vi över en fil till Playtomic med alla uppgifter från de som är registrerade i BokaTennis.
Om e-posten inte stämmer kommer Playtomic inte kunna koppla ihop kontona.
4. Saldot från BokaTennis kommer att föras över till Playtomic automatiskt om du har lagt in rätt e-postadress. Det kan ta någon vecka efter bytet innan pengarna kommer in på kontot.
5. Tider som du har bokat i BokaTennis efter bytet kommer vi att flytta över till Playtomic.
6. Är något oklart så kontaktar du oss på
MVH
Kansliet